| Evanescence |
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

amy lee hakkında

3 posters

amy lee hakkında Empty amy lee hakkında

Mesaj tarafından nilhan Ptsi Haz. 23, 2008 9:42 am

Amy Hartzler (d. Amy Lynn Lee 13 Aralık 1981 — Riverside, Kaliforniya) ABD'li solist ve besteci. Grammy ödüllü senfonik alternatif metal grubu Evanescence'in kurucusu ve solisti. Şarkıcılığının ve şarkı yazarlığının yanı sıra; klasik müzik eğitimli bir piyanisttir. Etkilendiği müzisyenler arasında Mozart, Björk, Tori Amos, Danny Elfman gibi sanatçılar vardır.

Lee, John Lee ve Sara Cargill çiftinin kızıdır. John Lee disk jokeyi, anne Cargill ise televizyoncudur. Bir erkek kardeşi ve iki kız kardeşi vardır. Aslında üçüncü bir kız kardeşi daha vardır fakat o,henüz üç yaşındayken (1987 yılında), sara hastasıdır ve annesi onu banyo yaptırırken birkaç dakikalığına yanından ayrılmasıyla ve o anda kriz geçiren küçük kız nefessiz kalarak hayatını kaybeder. Amy lee onun cansız bedenini görmüş ve hayatında unutamayacağı bir yara olarak aklına kazımıştır. Fallen albümündeki Hello adlı şarkıda annesine söylediği şu cümle; "Has no one told you she's not breathing?-kimse sana söylemedi mi, o nefes almıyor" ve The Open Door albümündeki Like You adlı şarkılar, Amy Lee'nin bu ölen kız kardeşi için yazılmıştır. Lee'nin yazdığı bu şarkılarda direk olarak bu kız kardeşe atıflarda bulunulmuştur .Lee,toplam dokuz yıl piyano dersi almıştır. Ailesi ile beraber sık sık taşınmış, Florida ve Illinois'den sonra son olarak Arkansas'a yerleşmiştir. Nitekim Evanescence da burada kurulmuştur. Eğitimi ile ilgili olarak da Pulaski Academy'den mezun olduğu sonra da Middle Tennessee State University'e gittiği bilinmektedir.

AOL Müzik'de yer alan bir röportajında ilk yazdığı şarkılarının Eternity of the Remorse ve A Single Tear gibi iki şarkı olduğunu hatırladığını söylemiştir. İlkini on bir yaşındayken yazdığını hatta o zamanlar klasik müzik bestecisi olmak istediğini söylerken adı geçen ikinci şarkıyı da sekizinci sınıfa giderken yazdığını da eklemiştir.

En son Admin tarafından Perş. Tem. 24, 2008 2:14 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
nilhan
nilhan
Administrator
Administrator

Kadın
İş/Hobiler : müzik, fotoğraf çekmek..
Lakap : nilo
Rep Puanı : 0

https://evatr.yetkin-forum.com

amy lee hakkında Empty Geri: amy lee hakkında

Mesaj tarafından nilhan Ptsi Haz. 30, 2008 7:42 am

Amy Lynn Lee

Adı :Amy Lynn Lee
Doğum Tarihi: 13 Aralık 1983
Doğum Yeri: Riverside,California - Parkview Hastanesi
Burcu: Yay
Kardeşleri: Erkek kardeşi Robby, Carrie, Lori
Saç Rengi : Kahverengi
Göz Rengi: Parlak Yeşil
Yaptığı şarkılar: "Hello", "Give Unto Me", "Going Under", "Bring Me To Life", "Taking Over Me", "Solitude"

Amy gri ve mavi lens kullanıyor.Doğal saçının rengi açık kahve ve doğal gözleri parlak yeşil boyu da 1.57.

West Mount Beach, Florida da büyümüş.

En sevdiği film "Nigthmare Before Christmas".En sevdiği zombi filmi "Dead Alive".En beğendiği aktör Giovanni Rabisi.En sevdiği 80'ler şarkısı Wham'ın "Everything She Wants".Bu şarkıyı 5 kez karaoke söylemiş.Lisedeyken koro ve dramada aktifti.Hatta kendine "Choir Nerd" diyor.Yani koro ineği gibi birşey.Lisedeyken kilolu ve kabarık saçlı olduğunu iddia ediyor.13 yaşlarında şişmanmış.

Amy'nin sesiyle ilgili bilgileri:
Ses tipi: Lyric Mezzo-Soprano
En yüksek ses tonu: G5 (Live versions of "Bring me to Life")
En düşük ses tonu: E3 ("Hello", "Going Under")
Ses sıralaması: 2.2 oktav

En Çok Sevdiği 10 Albüm

1.Superunknown-SoundGarden
2.Dummy-Portishead
3.Under The Pink- Tori Amos
4.Ten- Pearl Jam
5.Cheap Thrills-Janis Joplin
6.Dangerous- Michael Jackson
7.Post- Bjork
8.The Nightmare Before Christmas Soundtrack
9.In Utero-Nirvana
10.Untouchables- Korn

En Çok Sevdiği 5 Bayan Şarkıcı

1. Janis Joplin
2. Beth Gibbons of Portishead
3. Bjork
4. Carole King
5. Tori Amos

Fallen albümünde en çok sevdiği şarkı: Going Under

Amy adını 70'li yıllardaki "Amie" adlı şarkıcıdan almış..

Amy'nin hobileri: resim yapmak ve günlük yazmak
nilhan
nilhan
Administrator
Administrator

Kadın
İş/Hobiler : müzik, fotoğraf çekmek..
Lakap : nilo

https://evatr.yetkin-forum.com

Mesaj tarafından amyleefans Salı Tem. 01, 2008 8:03 am

Amy'den Evanescence hakkında açıklamalar...

- "Ben'le Arkansas'ta bir yaz kampında tanıştık (Arkansas'a yeni taşınmıştık ve ailem arkadaş edinmem için beni kampa göndermeye kara vermişti). Bir gün spor salonunda kendi kendime piyano çalarken Ben gelip bana iltifat etti. Konuşmaya başladık ve neredeyse bütün zevklarimizin aynı olduğunu fark ettik. Şarkı söylediğimde ise ağzı açık kaldı; şoktan kurtulunca birlikte bir grup kurmamızı teklif etti ve işte !"

- "Kadın şarkıcıların ve aktrislerin birbirlerine saygı duyduklarını görünce çok gururlanıyorum çünkü onların kuvvetli olduklarını düşünüyorum. "

- "Müziğimizle bizi dinleyenlere sadece onların zaman zaman ümitsiliğe kapılmadıklarını ve melankolinin hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu iletmek istiyoruz."

- "Üzüntü, bazen muhteşemdir..."

- "Bir gün bana biri Evanescence'ı çok sevdiğini ve Nirvana'dan beri hiçbir grubun onu müziğiyle bu kadar etkilemediğini söyledi. Inanılmazdı !"

- "Başından beri bizimle birlikte olan müzisyenler sadece Ben ve benim yazdığımız müziği yorumlamamıza yardımcı oldular. Ve bunun değişmesi için hiç bir neden yok..."

- "Her zaman üzgün değilim ! Bir sürü kişi çok mutsuz bir tip olduğumu sanıyorlar halbuki, aksine, çok neşeliyimdir !"

- "Yazdığımız herşey kalbimizden geliyor, ve satıcılara ayak uydurmak için müziğimizi değiştirmemiz söz konusu değil !"

- "Birçoğunun bize uydurduğu 'gotik' kelimesini reddediyorum çünkü müziğimizin bu türle hiçbir alakası yok !"

- "'Evanescence' bir gaz gibi havada yok olan bir şeyi anlatan, çok güzel, çok gizemli ve bizim müziğimize tamamiyle uyan bir kelime."
amyleefans
amyleefans
üye
üye

Kadın
İş/Hobiler : Evanescence, Evanescence ve son olarak Evanescence :P
Lakap : reyo_technology
ruh hali : amy lee hakkında Sarhos10
Rep Puanı : 1

http://evanescence.top-me.com

Mesaj tarafından phisliq_piyenses Ptsi Tem. 21, 2008 9:17 am

saol cnm bnde artık cok seviyorum amy lee yi =)
phisliq_piyenses
phisliq_piyenses
Banlı
Banlı

Kadın
İş/Hobiler : müzik kitap msn pc
Lakap : phisliqpiyenses

https://evatr.yetkin-forum.com/

Mesaj tarafından nilhan Ptsi Tem. 21, 2008 11:46 am

bişey değil cnm